Twoja pierwsza strona korzystające z PHP

Stwórz plik nazwany hello.php i umieść go w katalogu root swojego serwera (DOCUMENT_ROOT), wpisując następującą zawartość:

Przykład #1 Nasz pierwszy skrypt PHP: hello.php

<html>
 <head>
  <title>Test PHP</title>
 </head>
 <body>
 <?php echo '<p>Hello World</p>'?> 
 </body>
</html>

Użyj przeglądarki internetowej do otwarcia adresu URL Twojego serwera zakończonego odniesieniem do pliku /hello.php. Przy serwerze lokalnym adres będzie podobny do http://localhost/hello.php lub http://127.0.0.1/hello.php, zależnie od konfiguracji serwera. Jeśli wszystko zostało skonfigurowane poprawnie, ten plik zostanie sparsowany przez PHP i do Twojej przeglądarki zostanie wysłany następujący wynik:

<html>
 <head>
  <title>Test PHP</title>
 </head>
 <body>
 <p>Hello World</p>
 </body>
</html>

To przykład ekstremalnie prostego programu i tak naprawdę nie potrzebujesz PHP by stworzyć stronę jak tę. Wszystko co robi to wyświetlenie tekstu Hello World używając wyrażenia echo z PHP. Zauważ że plik nie musi być wykonywalny lub szczególny w żaden sposób. Serwer wie, że ten plik musi być przetworzony przez PHP ponieważ użyłeś rozszerzenia ".php", a konfiguracja serwera przekazuje je do PHP. Pomyśl o tym jak o normalnym pliku HTML, który ma dostępny zestaw specjalnych tagów, umożliwiających robienie wielu interesujących rzeczy.

Jeśli po wypróbowaniu tego przykładu, nic nie zostało wyświetlone, przeglądarka próbowała pobrać plik lub widzisz cały plik jako tekst, istnieje szansa że nie masz włączonego PHP lub konfiguracja jest zła. Poproś administratora aby włączył go dla Ciebie używając rozdziału Instalacja. Jeśli programujesz lokalnie, także przeczytaj rozdział o instalacji, aby upewnić się że wszystko zostało skonfigurowane poprawnie. Upewnij się że otwierasz plik przez protokół http i poprzez serwer. Jeśli po prostu wywołasz plik ze swojego systemu plików, nie będzie on sparsowany przez PHP. Jeśli problem nadal występuje, nie bój się skorzystać z jednego z wielu kanałów » wsparcia PHP.

Sednem tego przykładu jest pokazanie specjalnego formatu tagu PHP. W tym przykładzie użyliśmy <?php by zaznaczyć początek tagu PHP. Później umieściliśmy wyrażenie PHP i opuściliśmy tryb PHP dodając końcowy tag ?>. Możesz w ten sposób wskakiwać i wyskakiwać z trybu PHP w pliku HTML, gdzie tylko chcesz. Aby dowiedzieć się więcej, przeczytaj sekcję manuala poświęconą podstawowej składni PHP.

Informacja: O przełamaniach linii

Zakończenia linii mają niewielkie znaczenie w HTML, jednak wciąż jest dobrym pomysłem jest ich umieszczenie aby Twój HTML był czytelny. Przełamanie linii wstawione zaraz za zamykającym znacznikiem ?> zostanie usunięte przez PHP. Może to być niezwykle przydatne kiedy umieszczasz wiele bloków PHP lub dołączasz pliki zawierające PHP, które nie powinny nic wyświetlać. Jednocześnie, może to być także nieco mylące. Możesz umieścić spację za zamykającym ?> aby wymusić pojawienie się spacji i przełamania linii lub ręcznie umieścić przełamanie linii w ostatnim wyrażeniu echo/print wewnątrz bloku PHP.

Informacja: O edytorach tekstu

Istnieje wiele edytorów tekstu i zintegrowanych środowisk deweloperskich (IDE), których możesz użyć do tworzenia, edycji i zarządzania plikami PHP. Częściowa lista takich narzędzi jest obecna w postaci » Listy Edytorów PHP. Jeśli chcesz zarekomendować edytor, odwiedź powyższą stronę i poproś jej zarządcę o dodanie edytora do listy. Posiadanie edytora z podświetlaniem składni może być pomocne.

Informacja: O procesorach tekstu

Procesory tekstu takie jak StarOffice Writer, Microsoft Word lub Abiword nie są dobrym rozwiązaniem do edycji plików PHP. Jeśli chcesz użyć jednego z nich do przetestowanias skryptu, musisz upewnić się że zapisujesz plik jako czysty tekst, w przeciwnym wypadku PHP nie będzie w stanie odczytać i wykonać skryptu.

Informacja: O Notatniku Windows

Jeśli piszesz skrypty PHP używając Notatnika w systemie Windows musisz upewnić się że Twoje pliki są zapisywane z roszerzeniem .php. (Notatnik automatycznie dodaje do plików roszerzenie .txt, dopóki nie podejmiesz jednego z następujących kroków, aby temu zapobieg). Gdy zapisujesz plik i jesteś proszony o podanie jego nazwy, umieść nazwę pliku w cudzysłowach (np. "hello.php"). Możesz też kliknąć na rozwijanym menu "Dokumenty tekstowe" w oknie dialogowym "Zapisz" i zmienić ustawienie na "Wszystkie pliki". Wtedy możesz wpisać nazwę pliku bez cudzysłowów.

Teraz, kiedy stworzyłeś działający skrypt PHP, nadszedł czas aby utworzyć najbardziej popularny skrypt PHP. Wywołaj funkcję phpinfo() a zobaczysz wiele użytecznych informacji o Twoim systemie i ustawieniach, takich jak dostępne predefiniowane zmienne, załadowane moduły PHP i konfigurację. Poświęć trochę czasu i przejrzyj te ważne informacje.

Przykład #2 Pobierz informacje o systemie od PHP

<?php phpinfo(); ?>

add a note add a note

User Contributed Notes

There are no user contributed notes for this page.
To Top