Czym jest PHP?

PHP (akronim rekursywny od PHP: Hypertext Preprocessor) to szeroko używany język skryptowy open source ogólnego przeznaczenia, który jest specjalnie dostosowany do tworzenia aplikacji webowych i może zostać osadzony w kodzie HTML.

Nieźle, ale co to w zasadzie znaczy? Przykład:

Przykład #1 Przykład wprowadzający

<!DOCTYPE HTML>
<html>
    <head>
        <title>Przykład</title>
    </head>
    <body>

        <?php
            
echo "Hej, jestem skryptem PHP!";
        
?>

    </body>
</html>

Zamiast wielu komend do wyświetlenia HTML (jak w C lub Perlu), strony w PHP zawierają HTML z osadzonym kodem, który robi "coś" (w tym wypadku wyświetla "Hej, jestem skryptem PHP!"). Kod PHP jest zamknięty w specjalnych instrukcjach początku i końca przetwarzania <?php i ?>, które pozwalają na "wskoczenie" i "wyskoczenie" z "trybu PHP."

Tym co odróżnia PHP od rzeczy takich jak JavaScript po stronie klienta jest fakt że kod jest wykonywany na serwerze, generując HTML który jest później wysyłany do klienta. Klient odbierze wynik działania skryptu, ale nie będzie wiedział jaki kod stał za jego wygenerowaniem. Możesz nawet skonfigurować serwer tak, aby przetwarzał wszystkie pliki HTML z pomocą parsera PHP - użytkownicy nie będą wtedy mieli żadnego sposobu na określenie jakiej technologii faktycznie używasz pod maską.

Najlepszą cechą PHP jest fakt że jest on bardzo prosty dla początkujących, ale oferuje wiele zaawansowanych możliwości dla profesjonalnych programistów. Nie bój się długiej listy możliwości PHP. Pisanie prostych skryptów możesz rozpocząć już po kilku godzinach.

Mimo iż rozwój PHP skupia się na skryptowaniu po stronie serwera, możesz z jego pomocą zrobić znacznie więcej. Kontynuuj czytanie w rozdziale Co potrafi PHP? lub przejdź prosto do tutoriala wprowadzającego, jeśli jesteś zainteresowany tylko programowaniem webowym.

add a note add a note

User Contributed Notes

There are no user contributed notes for this page.
To Top