Formaty

Podręcznik PHP jest dostarczany w kilku formatach. Można je podzielić na dwie grupy: dostępne online i paczki do pobrania.

Informacja:

Niektórzy wydawcy udostępnili drukowalne wersje tego poręcznika. Nie możemy polecić żadnego z nich, jako że bardzo szybko się one deaktualizują.

Podręcznik jest dostępny online na » stronie PHP.net i stronach wielu mirrorów. Dla najlepszej wydajności wybierz mirror najbliżej Ciebie. Wersja online ma obecnie dwa arkusze CSS: przystosowany do czytania na stronie i drukowania.

Dwie najistotniejsze zalety podręcznika online nad większością formatow offline to integracja z notatkami tworzonymi przez użytkowników oraz » skróty URL, które pozwalają na szybkie dostanie się na pożądane strony manuala. Oczywistą wadą jest konieczność dostępu do internetu, w celu czytania tej wersji podręcznika.

Istnieje kilka formatów offline tego podręcznika i najbardziej odpowiedni format zależy od systemu operacyjnego i osobistych preferencji. Aby dowiedzieć się w jaki sposób manual jest generowany w tak wielu formatach, zapoznaj się z sekcją "Jak są generowane formaty" tego dodatku.

Najbardziej wieloplatformową wersją podręcznika jest format HTML. Jest on udostępniany jako jeden duży plik HTML oraz jako paczka osobnych plików dla każdej sekcji (kilka tysięcy plików). Udostępniamy te wersje w formie skompresowanej, więc wymagane jest odpowiednie narzędzie, aby wypakować pliki z archiwów.

Dla platformy Windows wersja Windows HTML Help tego podręcznika ulepsza format HTML tak, aby mógł zostać użyty z aplikacją Windows HTML Help. Ten format udostępnia wyszukiwanie pełnotekstowe, indeks tekstowy oraz zakładki. Wiele popularnych środowisk deweloperskich PHP pod Windows jest zintegrowanych z tym formatem manuala. Programy do wyświetlania formatu CHM są dostęne także dla Linuksa - sprawdź » xCHM lub » GnoCHM.

Dostępna jest także » wersja rozszerzona CHM, która jest rzadziej aktualizowana, ale zawiera wiele dodatkowych możliwości. Działa ona jednak tylko na systemie Microsoft Windows, z powodu technologii użytej przy tworzeniu stron dla tego formatu.

add a note add a note

User Contributed Notes

There are no user contributed notes for this page.
To Top